fbpx
19 stycznia 2021

Dlaczego falownik SolarEdge to najlepszy wybór ?

Dlaczego falownik SolarEdge to najlepszy wybór ?

Tradycyjne szeregowe inwertery słoneczne przetwarzają energię prądu stałego z jednego lub więcej ciągów paneli na prąd przemienny, co w zależności od liczby paneli i kilku innych czynników powoduje szeroki zakres napięć roboczych. Falowniki łańcuchowe śledzą napięcie i przekształcają prąd stały na prąd przemienny w punkcie maksymalnej mocy (MPP) całego ciągu. Z reguły działa to bardzo dobrze, chyba że występuje częściowe zacienienie, zabrudzenie komórek lub problemy z jednym lub większą liczbą paneli, co powoduje zmniejszenie mocy całego łańcucha.

 

Natomiast falowniki SolarEdge działają przy bardzo określonym punkcie napięcia (zwykle 380 V). Działają przy użyciu optymalizatorów mocy prądu stałego podłączonych do każdego panelu słonecznego. Optymalizatory działają podobnie jak moduł śledzący maksymalny punkt mocy (MPPT) i mogą albo zwiększać, albo zmniejszać napięcie panelu, aby dostarczyć wymagane napięcie do falownika. Jeśli kilka paneli jest zacienionych lub słabo działających, co powoduje niskie napięcie lub prąd, inne optymalizatory paneli mogą kompensować (do pewnego stopnia) słabo wydajne panele i zapewnić optymalne wykorzystanie mocy. Optymalizatory SolarEdge są w rzeczywistości przetwornikami, które współpracują ze sobą, aby zapewnić optymalne napięcie ciągu do falownika w celu uzyskania maksymalnej mocy.

Optymalizatory wraz z mikroinwerterami, które jak sama nazwa wskazuje, składają się z elektronicznych jednostek konwersji mocy przymocowanych bezpośrednio do poszczególnych paneli słonecznych. MLPE oferuje szereg korzyści, w tym optymalizację mocy, aby zapewnić, że każdy panel osiąga maksymalną moc wyjściową, a także monitorowanie na poziomie panelu, aby zapewnić dane generowania energii w czasie rzeczywistym z każdego panelu w układzie solarnym. Korzystając z tego, panele poniżej wyników można również wyróżnić i ocenić pod kątem problemów.

Korzyści z optymalizacji mocy

Zacienienie jest jednym z najczęstszych problemów ze standardowymi falownikami strunowymi i instalacjami słonecznymi na dachu. Jednak przy zoptymalizowanym systemie, jeśli jeden lub więcej paneli jest nawet częściowo zacienionych, optymalizatory omijają lub kompensują zacieniony panel / panele bez wpływu na wydajność innych paneli w ciągu.

Oprócz zacienienia istnieje wiele innych powodów, dlaczego poszczególne panele lub łańcuchy mogą osiągać gorsze wyniki lub zmniejszać wydajność. Nawet drobne problemy mogą z czasem stać się bardziej problematyczne w miarę starzenia się systemów fotowoltaicznych i mogą tworzyć spadek wydajności z powodu degradacji poszczególnych paneli w różnym tempie. Różne wskaźniki degradacji paneli (zwykle 1-2% w pierwszym roku i 0,4% rocznie) mogą spowodować 5-6% niedopasowania w całym okresie eksploatacji systemu.

Główne czynniki, które mogą spowodować obniżenie wydajności systemu w starych lub nowo zainstalowanych systemach.

  • Zacienienie – drzewa, budynki, słupy, druty, anteny lub konstrukcje dachowe.
  • Niedopasowanie paneli – tolerancje produkcyjne.
  • Uszkodzenie panelu
  • Różnica temperatur – niedopasowanie termiczne o różnych porach dnia
  • Zanieczyszczenia – kurz, śnieg, odchody ptaków lub ptaki

 

Korzyści dotyczące bezpieczeństwa

Oprócz indywidualnego monitorowania poziomu paneli i optymalizacji zasilania, optymalizatory SolarEdge oferują ogromną przewagę bezpieczeństwa, zmniejszając napięcie kabla prądu stałego do 1 wolta na panel w przypadku wyłączenia sieci lub falownika. Paneli słonecznych mogą być niebezpieczne (w świetle dziennym), ponieważ napięcia prądu stałego wynoszą zwykle 300–600 woltów, co może być niebezpieczne w razie pożaru lub nagłego wypadku.